Najlacnejšie porovnanie PZP online

Žlté ferrari jazdí bezpečne poistené po okruhuHlavnou témou dnešného článku bude produkt, ktorým sa doslova hmýria cesty celého sveta. Povinné zmluvné poistenie, mnohí ho poznáte aj pod skratkou PZP, je zákonom nariadený produkt. Uzatvoriť ho musí  každý majiteľ riadne alebo sporadicky využívaného vozidla bez ohľadu na jeho charakter. To znamená, že sa týka ako auta, tak aj motocykla, pracovného stroja, vysokozdvižného vozíka, prívesného vozíka atď. V skratke všetkého motorového a nemotorového, čo na svoju prevádzku nepotrebuje ani tak EČV ako platný technický preukaz. Presnejší zoznam si môžete naštudovať v zákone o povinnom zmluvnom poistení, prípadne nám nechajte pod článkom otázku. My sa vám posnažíme odpovedať čo najskôr.

Na základe čoho si vodiči vyberajú to správne PZP pre nich? Podľa najnižšej ceny? Prieskumovo najlepšie? So širším poistným krytím? Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí, a preto si predstavíme, čo vám súčasný trh ponúka. Podľa toho sa možno rozhodnete, čo by ste chceli a skutočne potrebovali. Najlacnejšie porovnanie PZP online nájdete jedine, ak kliknete na označené slovné spojenie, pretože tam je úplne bezplatné. Skutočne nezaplatíte ani jeden cent a ponuky si môžete  porovnávať od nevidím do nevidím. Poďme si však predstaviť základnú charakteristiku tohto nariadenia.

Vysvetlenie pojmu

Vec sa má tak, že mnohí vedia, že PZP na svoje vozidlo, či už je to auto, motocykel atď., potrebujú. Ak by ste sa ich ale opýtali, že prečo, tak odpoveď by nevedeli. Podpisom obyčajnej zmluvy a zaplatením poistného za vás preberá poisťovňa zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Čo z toho plynie pre vás ako spotrebiteľa? Že ak spôsobíte nejakému vozidlu škodovú udalosť, menšiu či väčšiu, nemusíte z miesta jej spôsobenia okamžite odísť. Situáciu značne vyrieši to, ak obidvaja (viacerí) zúčastnení majú platné PZP. V tom prípade sa o odškodnenie nestaráte vy z vlastného vrecka, ale poisťovňa. Samozrejme za predpokladu, že ste jej danú škodovú udalosť nahlásili. To isté by to bolo aj v opačnej situácii. Ak by ste boli poškodený vy, ten, kto vás poškodil danú vec rieši s jeho poisťovňou, ktorá vás náležite odškodní.

Viete ako pri takej škodovej udalosti postupovať? Nadávkami, urážaním a vyhrážaním nič nevyriešite. Všetko je potrebné riešiť s chladnou hlavou. Vodiči oboch alebo viacerých prostriedkov vystúpia, vzájomne sa identifikujú. Vypíšu aj dokument o vzniku škodovej udalosti, ktorý by mal dostať každý k uzatvorenej PZP. Ten odošle vinník do svojej poisťovne a vec ďalej riešia už len oni. Pravdepodobne budú potrebné obhliadky znalca, takže ak ste poškodený, nesnažte sa svojpomocne veci opravovať, pokiaľ chcete byť riadne odškodnený.

Najlacnejšie vďaka porovnaniu

Porovnávajte jednotlivé ponuky medzi sebouJedným z najdôležitejších faktorov pri výbere hocakého produktu je práve jeho cena. Špeciálne sa to týka tých, ktorí pracujú za priemernú resp. minimálnu mzdu, no vlastný dopravný prostriedok potrebujú. Vyššie zarábajúcej vrstve asi o cenu až tak nepôjde. Nič to. To najlacnejšie PZP na trhu sa vám podarí odhaliť za pomoci online porovnania. To urobí výpočet vašich možných ponúk. Ušetríte tým nielen hodiny času, ale aj stovky eur. Čo preto urobiť?

Na to, aby vám porovnanie PZP bolo sprístupnené a vy ste zistili, ktoré je to najlacnejšie, musíte vypísať online formulár. Napíšete doňho len niektoré informácie o vozidle a o vás. Na pomoc si môžete zobrať technický preukaz, pokiaľ všetky parametre neovládate spamäti. O vás sa bude požadovať len minimum údajov. Napr. kedy ste získali vodičské oprávnenie, v akom okrese bývate, či ste už niekedy spôsobili škodovú udalosť atď. Nepôjde o nič osobné. Po vypísaní všetkého potrebného formulár odošlete. Následne máte k dispozícii konkrétny výpočet PZP a zároveň porovnanie ponúk online. Nezaberie vám to ani 10 minút. Následne si ponuky môžete študovať koľko chcete, až kým si nejakú nevyberiete. Avšak nie je to podmienka. Kalkulačka je úplne nezáväzná.

Ak o nejakú ponuku z online porovnania máte záujem, už vás delia len dva kroky. Kliknúť na ňu a dopísať niekoľko údajov, ako vaša mailová a domáca adresa. Následne vám bude odoslaný mail s návrhom a podmienkami zmluvy, údajmi na zaplatenie a dočasnou bielou kartou. Pozor, napriek tomu, že platí len niekoľko dní, nezabudnite si ju vytlačiť a nosiť vo vozidle, na ktoré sa vzťahuje. Poistné zaplaťte čím skôr, aby vám poštou mohli byť doručené originály bielej a zelenej karty. Tie už budú platné na takú dobu, na akú ste si PZP na auto, motocykel či iné vozidlo, uzatvorili.

Najlacnejšie neznamená najlepšie

Mnohokrát si mýlime pojmy s dojmami. To najlepšie PZP hneď nemusí byť to najlacnejšie, hoci vo vašej súčasnej finančnej situácii by to tak mohlo byť. Pokiaľ si ale chcete uzatvoriť tento produkt na základe cien a hodnotenia jednotlivých poisťovacích spoločností, neznamená to, že zaplatíte málo. Najlepšie hodnotenou spoločnosťou je Allianz, ktorá získala hneď viacero ocenení. No ceny za ich produkty ani zďaleka nie sú najnižšie. Na trhu je mnoho poisťovní, ktoré by mohli spĺňať presne to, čo očakávate. Zmieňme napr. Groupama, Axa, Genertel atď.

Pokiaľ vám ide o to, aby vaše PZP obsahovalo čo najširšie krytie (mimo havarijného poistenia), odporúčali by sme vám spoločnosti ako Komunálna poisťovňa, KooperativaGenerali. Tie vám v rámci základnej ceny tohto zabezpečenia vozidla umožňujú vybrať si nejaké havarijné riziko, prípadne ich pokrývajú hneď viac.

Ách tie pokuty…

Ako prvé by sme chceli zdôrazniť, aby ste si vždy kontrolovali platnosť PZP, ktorú nájdete aj na bielej karte. Totiž pokutovaný nemusíte byť len vtedy, keď je nemáte vytvorenú, ale aj vtedy, ak sa preukážete neplatným dokumentom. Práve na tieto doklady si posvietia bežné cestné policajné kontroly. A vôbec vás to nemusí vyjsť lacno. Zaplatiť môžete aj niekoľko stoviek eur. Tým sa to však nekončí. Inú pokutu, tento krát už niekoľkokrát vyššie, približne 3 300 eur, budete musieť zaplatiť iným štátnym orgánom, ak sa tento fakt dostane aj k nim. Pokutovaný za jazdu s neplatnou bielou kartou môžete byť aj 3 roky po tom, čo sa tento fakt udial.

V prípade spôsobenia dopravnej nehody bez PZP si k vyššie uvedeným pokutám prirátajte aj iné veci. Určite budete platiť škody spôsobené iným vozidlám a ľuďom, ako aj sebe. Vtedy vás to môže vyjsť už aj na milióny eur.

Uzatvorenie PZP na vaše vozidlo rozhodne nepodceňujte, ale ak sa potrebujete ešte nakopnúť, skúste to týmto článkom.